top of page
  • Zdjęcie autoraMarcin z marcinnaprawi.pl

Jak odpowietrzyć kaloryfer

Choć w przypadku wielu napraw, pomoc specjalistów jest nieoceniona, niektóre drobne prace można wykonać samodzielnie. Wiele osób zastanawia się m.in. nad tym, jak odpowietrzyć kaloryfery w bloku. Warto poznać odpowiednie kroki, które pozwolą przeprowadzić odpowietrzanie grzejnika żeliwnego czy łazienkowego.


Gdy występuje taka sytuacja, bardzo łatwo o to, aby sprzęt zaczął źle funkcjonować, a w tym np. słabiej ogrzewać pomieszczenie. Musimy także pamiętać o tym, że gdy odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego czy żeliwnego w bloku zostanie przeprowadzone zbyt późno, może dojść do korozji poszczególnych elementów.


Odpowietrzanie grzejnika w bloku – jak je przeprowadzić?


Aby odpowietrzyć kaloryfery żeliwne, najczęściej musimy przygotować klucz w rozmiarze 32 albo większy klucz nastawny oraz ręcznik. Najpierw trzeba pamiętać o zakręceniu dopływu wody i ustawieniu termostatu na 0. Kolejnym krokiem jest odkręcenie jego głowicy. Dalej należy odkręcić śrubę przy zaworze prowadzącym do grzejnika. Gdy usłyszymy dźwięk spuszczanego powietrza oznacza to, że rozpoczęło się odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego. Warto odpowiednio zabezpieczyć podłogę przy użyciu ręcznika, aby woda jej nie zalała. Gdy dźwięk przestanie być słyszalny, wystarczy zakręcić śrubę przy zaworze.


Odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego w bloku trzeba zacząć od przygotowania klucza nastawnego lub kluczyka do odpowietrzania oraz ściereczki. Tutaj również trzeba ustawić głowicę termostatyczną na 0. W przypadku odpowietrznika z plastikową nakrętką z otworem wylotowym wykorzystujemy specjalny kluczyk lub płaski wrętak. Na początku przekręcamy plastikową nakrętkę, a później wkładamy kluczyk od góry oraz go przekręcamy. Zawór należy zakręcić wtedy, gdy z otworu wylotowego będzie wypływać woda stałym strumieniem. Przy odpowietrzniku zakończonym metalowym korkiem, wykorzystujemy klucz nastawny i działamy w podobny sposób.


Profesjonalna pomoc specjalisty


Odpowietrzanie grzejnika w bloku nie należy do trudnych zadań, jednak czasem warto skontaktować się ze specjalistą. Chętnie pomogę odpowietrzyć grzejnik żeliwny, kaloryfer łazienkowy i nie tylko. Działam na terenie Warszawy oraz okolic i gwarantuję pełen profesjonalizm. Zapraszam do kontaktu.

Comments


bottom of page